+ Reply to Thread
Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 31 to 60 of 139

Thread: University of Richmond

Moderator
    Thanks
    4

Xin lỗi vì không nhìn thấy bài viết của bạn. Mình chưa thấy có chuyện học sinh quốc tế transfer sang Richmond, thế nên mình không biết là họ có chấp nhận như thế không. Nhưng mình nghĩ ý kiến của bạn cũng hay, thử dịch thử những môn học của bạn và gửi cho admission office hỏi xem có transfer được credit không và liệu có qualified để apply as transfer không. Những trường hợp cụ thể như vậy thì mình khuyên là nên hỏi trực tiếp admission office.

GPA mazafuka's Avatar
    Thanks
    1

Có thể là có transfer nhưng không cho aid, như phần lớn các trường khác, thế nên hầu như không mấy ai muốn transfer

^^
    Thanks
    0

phải viết thêm 2 essays ....
    thế tổng cộng là 4 bài essays ah ???
    T_T
    1 là PS
    2 là sup
    3 là Richmond’s essay
    còn bài 4 là bài nào ah ?

VietAbroader
    Thanks
    0

Originally posted by Chu Lan Anh@Oct 1 2004, 10:24 AM
    Có em/bạn nào apply vào University of Richmond năm nay thi nhớ apply cái University Scholarship nha. Phải viết thêm 2 essay và deadline sớm hơn 2 tuần, nhưng mà không quá khó để đạt được đâu. Như năm nay phải đến 6-8/35 là international students được cái University scholarship đó. Mặc dù yêu cầu là SAT/ACT must be completed by December, nhưng nếu như thi tháng 11/12 rồi thi lại tháng 1 thì cũng không sao đâu.

Scholarship không chỉ là money, mà còn rất nhiều quyền lợi khác nên đừng bỏ phí. Ngoài ra financial aid package không có loan và không bao gồm work study.

Oldham Scholarship và Ethyl Science Scholarship, ai thích thì thử apply xem. Năm ngoái chị/mình không apply, và cũng không thấy international student nào được năm nay, nhưng biết đâu được đấy. Có điều deadline cái đấy còn sớm nữa.

Năm ngoái mình có lợi thế lớn khi apply vào trường này nên cũng không dám nói là selectivity cho học sinh Việt nói chung cho các năm tới thế nào, nhưng hiện giờ thì thấy policy trong trường rất thoáng và đang muốn gia tăng diversity.

Hi vọng năm nay sẽ có thêm dân Việt vào, chứ mình mình chán quá. Vietnamese American cũng chỉ có 3 người nữa thôi Dân Asian thi cũng chưa đông nên chắc là còn nhận thêm.

Advantage of Richmond:
    -You definitely won't be at the middle of no where. There are no less than 20 Vietnamese restaurants and 3 Asian groceries stores in the city. The VNese American population is around 2 thousands and there's also a church for VNese only!!!
    -The weather is beautiful and the campus is gorgeous. Take the visualized tour and you'll see. All the building including dorms are brick and they have the same style. All freshman dorms and most of the dorms have AC. There's also Global house. However, NO coed dorm
    -Computers are everywhere, more than needed. So no firewall. Sitting in the library, download YM then chat? That's fine
    -A great school for business, leadership studies and science(except Physics I think). The science building is under construction but it will be completed by next fall!
    -Academic is good and a lot of research opportunity. You can start doing research second semester of your first year and summer research pays you pretty well.
    -Pre-health, pre-law programs available.
    -Etc
    Chi Lan Anh cho em hoi : exchange student co apply vao Richmond duoc khong chi? Truoc day chi co hoc High school o My khong ? Cam on chi.

Moderator
    Thanks
    4

Chị trước là exchange student mà em

VietAbroader
    Thanks
    0

Originally posted by Chu Lan Anh@Oct 1 2004, 12:22 PM
    Nah I'm just doing this because I'm lonely here It's odd to be the only Vietnamese on campus. Those VNese American speaks some VNese but still...
    Wow, your feeling makes you .... lonely.
    I really don't care whether those vietnamese were born in US or in Vietnam. I care about their personality or characters. If they are kind, opened... then I make friend.
    Stop discriminating yourself!! Remember that some of "vietnamese americans" have been in America for just few years. Maybe some of us know them when they were vietnam. I have many vietnamese american friends born here or imigrated to America many years ago, and even have american girlfriends.
    It is up to you whether you feel inferior or equal; whether consider yourself a normal student or "international" student.

VietAbroader
    Thanks
    0

Originally posted by Chu Lan Anh@Nov 6 2005, 02:55 PM
    Xin lỗi vì không nhìn thấy bài viết của bạn. Mình chưa thấy có chuyện học sinh quốc tế transfer sang Richmond, thế nên mình không biết là họ có chấp nhận như thế không. Nhưng mình nghĩ ý kiến của bạn cũng hay, thử dịch thử những môn học của bạn và gửi cho admission office hỏi xem có transfer được credit không và liệu có qualified để apply as transfer không. Những trường hợp cụ thể như vậy thì mình khuyên là nên hỏi trực tiếp admission office.
    All course work taken at a foreign institution must be evaluated for U.S. institution equivalence. Foreign course work must be evaluated by one of the services listed below. I have used World Education Services, Inc. for my credential evaluation.

Educational Credential Evaluators, Inc.
    P.O. Box 514070
    Milwaukee, WI 53203-3470
    (414) 289-3400
    www.ece.org

Josef Silny & Associates, Inc.
    International Education Consultants
    P.O. Box 248233
    Coral Gables, FL 33124
    (305) 273-1616
    www.jsilny.com

World Education Services, Inc.
    P.O. Box 745 Old Chelsea Station
    New York, NY 10113-0745
    (212) 966-6311

VietAbroader
    Thanks
    0

chào Lan Anh,mình đang học community college muốn transfer sang UR, UR co need based financial aid cho transfer ko bạn? mình thấy amitted ratio của UR là 47% hteo college board,vậy transfer như mình dễ xin need based finaid ko bạn?

Moderator
    Thanks
    4

Transfer Applicants: Unfortunately international transfer students are not eligible for merit-based scholarships. Preference for our limited need-based financial aid funds is given to first-year applicants, however in some cases, we been able to assist some transfer applicants.

http://www.richmond.edu/prospective/intern...s/admission.htm

Theo như mình biết thì không phải là không có nhưng mà là rất khó, năm ngoái cũng đã có người thử apply nhưng chỉ được nhận thôi mà không có aid. Nếu bạn thấy thực sự thích UR thì cứ thử xem, who knows :p

Mà năm nay có freshman nào apply UR ED hay RD không nhỉ?

VietAbroader
    Thanks
    0

Thanks for your reply.Nhưng mình transfer từ US community college mà,chứ không phải international transfer student. Có giống nhau ko bạn?

Moderator
    Thanks
    4

Vậy là bạn có American citizenship hả? Nếu không thì vẫn là international transfer student thôi

VietAbroader
    Thanks
    0

Chi Lan Anh ui chi co biet tinh hinh nam nay the nao hong. Co bao nhiu VNese duoc nhan oi? Em nop RD cho Richmond, dang cho, run wa...

Moderator
    Thanks
    4

Chị vẫn chưa biết gì nhưng để mấy hôm nữa chị qua Admissions Office hỏi thử xem

Moderator
    Thanks
    4

B-school ranks top 25 in the country
    by Kate Harmon - Collegian Staff

BusinessWeek Online ranked the E. Claiborne Robins School of Business as one of the top 25 undergraduate business programs in the nation.
    Jorge Haddock, dean of the business school, said it was no surprise that Richmond placed in the top 25. He said with more quantifiable data like the surveys they used this time, he expected Richmond to rank on par with the University of Pennsylvania, the University of Virginia and the University of North Carolina-Chapel Hill.

This year's ratings rely on student surveys, recruiter surveys, starting salaries, MBA feeder schools and academic quality, Haddock said.

Some of Richmond's strengths are its faculty-to-student ratio, which is 10 to one, its average class size of 20 and a high percentage of internships, Haddock said.

The academic qualities considered in the rating system are standardized testing scores, numbers of internships, faculty-student ratio and class size, Haddock said, adding that these qualities count for 30 percent of the score.

The student surveys, which make up 30 percent of the ranking, ask students to rate the program on a scale of one to five, B-Schools editor Louis Lavelle of BusinessWeek wrote in an e-mail to participating schools.

Part of the methodology included speaking with 30 recruiters of each program, Lavelle said.

"Recruiters love our students," Haddock said.

The evaluation also looks at starting salaries of those who get jobs after graduation, Lavelle wrote, adding that it accounts for 10 percent.

The e-mail said the methodology also accounts for the percentage of students going on to any of the top 35 MBA schools after graduation.

The specific rankings within the top 25 will be released at 5 p.m. on April 27.

Haddock said he believed that Richmond will be towards the top of the list.

"Students are very happy here, which is unusual," Haddock said.

http://www.student.richmond.edu/publicatio...rent/news2.html

VietAbroader
    Thanks
    2

Chị ơi, em thấy trong học bổng cần "artistic expression". Thế nếu không có thì có sao không hả chị? Liệu người ta có cho mình 1 phần học bổng không chị nhỉ ^ ^
    New VA members, dont know where to start? VAPedia

VietAbroader
    Thanks
    0

Hi, my name is Thuy and I am in Lynchburg. Glad that I can find someone from Virginia. Let's hang out sometimes

Moderator
    Thanks
    4

Originally posted by kpnam1989@Nov 4 2006, 10:09 PM
    Chị ơi, em thấy trong học bổng cần "artistic expression". Thế nếu không có thì có sao không hả chị? Liệu người ta có cho mình 1 phần học bổng không chị nhỉ ^ ^
    Em ơi học bổng nào vậy? Em post cho chị cái link để chị xem ko?

VietAbroader NTV's Avatar
    Thanks
    0

"Artistic expression", Hình như là 1 trong những qualities của Richmond Scholars đấy chị LAnh, theo như bộ hồ sơ nó gửi của em là vậy.

Chị nè, hồi chị nộp là nó cần 1 essay từ Common App và 1 essay cho supplement đúng ko?
    <br /><font size="6"><font color="red"><u><b>New VA members, dont know where to start? <a href="http://vietabroader.org/vapedia/" target="_blank">VAPedia</a></b></u></font></font>

VietAbroader
    Thanks
    0

Chi Lan Anh oi,em vua tot nghiep 12 o Viet Nam.Em cung dang dinh apply vao Richmon nhung khong biet no yeu cau SAT I (New SAT) va Toefl Ibt la bao nhieu de co the duoc University scholarship ha chi? ,do GPA cua em khac voi GPA ben nay nen em muon lay SAT va Tòel de bu lai,em nghiem tuc day a.
    Neu duoc nhan ma ko co hoc bong thi tuition la bao nhieu mot nam ha chi?
    Em cam on nhieu.

VietAbroader
    Thanks
    2

Đây chị Lan Anh ạ: http://www.richmond.edu/RichmondScholars. Mà hình như em đọc không kĩ nhỉ? Có thể apply richmond Scholarship được full tuition mà không cần artistic expression để apply cái Artist Scholar thì phải.
    New VA members, dont know where to start? VAPedia

Moderator
    Thanks
    4

@kpnam: Yayy, chị cũng đang lạ là không hiểu em định apply cái scholarship nào mà lại cần cái artistic talent này, anyway, nếu em đọc kĩ lại thì có thể thấy là để apply scholarship thì không cần, và chỉ một số nhỏ những Richmond scholar sẽ được chia thành các nhóm nhỏ hơn như họ nói (Oldham scholar, Science scholar etc.).

@Van: em ơi hồi chị apply thì là thêm 2 supplement essay nếu như muốn apply cho scholarship nhưng theo chị thấy thì trong cái supplement bây giờ chỉ đòi thêm 1 essay thôi.

@Kite: chị không nghĩ là có cut off cho điểm SAT hay là GPA để chọn candidate cho Richmond Scholar. Em có thể vào đây để xem stat của các khóa trước:
    http://richmond.edu/prospective/profile/

VietAbroader
    Thanks
    0

Em chào chị Lan Anh.
    Ôi chồi ôi, hôm nay em đọc cái International Financial Certification của University of Richmond; em thấy có chi tiết này tự nhiên em nản quá
    Nó ghi thế này chị ạh:
    The above-named studenthas applied for admission to the University of Richmond. The estimated expenses for the 2006-2007 academic year are &#036;47410 in US Dollar. Given an annual increase in cost of approximatively 5 percent each year, the estimated expenses for a four-year undergraduate degree are &#036;200977.
    This is to certify that I/we the undersigned have agreed to procide the funds indicated in this form to the applicant for the purpose of full-time study at the University of Richmond and that I/we are submitting bank statement indicating the availability of these funds. The total amount available for the 2006-2007 academic year (August-June) is ___________(in US Dollars).
    Chị ơi tức là nó bắt nhà em chứng minh nhà em có đủ hơn 47 ngàn đô trong tài khoản ở ngân hàng ạh?
    Thế thì làm sao mà nhà em có được
    Chị ơi làm thế nào bây giờ

Moderator
    Thanks
    4

Không đâu em ạ, nhà em muốn/có thể chi trả cho em được bao nhiêu thì để vào đó, còn lại nếu được scholarship/finaid thì trường sẽ match và cho em phần còn lại. Hồi đấy phần này chị để đâu có mấy ngàn đô thôi (tương đương với 1/4 số tiền trong sổ tiết kiệm của chị có).

VietAbroader
    Thanks
    0

chuyện certification of finances thì trường nào ở Mỹ chả hù trước như thế. Ý nó là tiền học là như thế, bạn đóng được bao nhiu thì khai ra, nó xét hồ sơ của bạn rùi sẽ wuyết định xem là có nên match tòan bộ fần còn lại cho bạn hay ko. Cũng có trường hợp nó bắt bạn đóng góp thêm đấy

VietAbroader
    Thanks
    0

Em cám ơn các anh các chị nhiều ạh
    Chị Lan Anh ơi, em sẽ apply vào Richmond hehe. Hope you&#39;ll assist me along my way hihi.
    Em có chuyện gì em sẽ lên đây hỏi chị ạh.
    Thanks a lot once again

Moderator
    Thanks
    4

Ya không có gì, chị cũng chỉ mong Richmond có thêm hs VN mình thôi

Moderator
    Thanks
    4

University of Richmond receives record number of admission applications including major increases by Virginia students and students of color, February 7, 2007

Record-breaking numbers of students have applied to University of Richmond for fall 2007 undergraduate admission including significant increases from Virginia students, students of color and international students.

As of Feb. 5, the total number of applications the university has received was 6,599—the highest number of applications in Richmond&#39;s history. This figure represents a 22 percent increase over the number of students who applied for undergraduate admission last year.

A dramatic jump in the number of Virginia students applying to Richmond is helping to fuel the surge in admissions. This year, the university has received 1,015 applications from Virginia students compared to 713 last year--a 42 percent increase. In addition, Richmond is experiencing a 42 percent increase in the number of students of color and a 39 percent increase in the number of international students applying.

Dean of Admission Pam Spence attributes the increased application numbers to Richmond&#39;s rising profile as a nationally ranked liberal arts university that offers a top-25 school of business and the country&#39;s first school of leadership studies. In addition, the university has stepped up its recruiting efforts, especially in Virginia, as well as its efforts to better communicate Richmond&#39;s generous financial aid programs to prospective students and their parents.

Richmond is one of fewer than 40 American universities to guarantee a need-blind admissions review and a commitment to meeting 100 percent of the financial need demonstrated

by its U.S. undergraduates. The university also recently expanded its merit scholarship program and introduced a new scholarship program for Virginia students from low-income families.

Additionally, the university provides any Virginia student who qualifies for admission, whose family income is &#036;40,000 or less and who demonstrates eligibility for need-based assistance, an aid package equal to full tuition, room and board--none of which needs to be repaid.

"The University offers students an education of exceptional quality," said President William E. Cooper. "We are pleased that so many prospective students have chosen to apply to Richmond."

VietAbroader NTV's Avatar
    Thanks
    0

Lucky for those from Virginia. An increasing number of international students. hmm, one of them is me.

Chị Lan Anh, chị cho em hỏi chừng nào thì Richmond mới gọi finalists cho scholarship interview ạ?

Cảm ơn chị.
    <br /><font size="6"><font color="red"><u><b>New VA members, dont know where to start? <a href="http://vietabroader.org/vapedia/" target="_blank">VAPedia</a></b></u></font></font>

Moderator
    Thanks
    4

Chị cũng không biết em ạ, nhưng mà chị chưa thấy ai nói gì nên chắc là chưa có tin đâu em ạ Kêping my fingers crossed for you.

member Cogaisaithanh's Avatar
    Thanks
    5

chị Lan Anh có thể cho em biết một vài điều kiện về việc xin học bổng của Richmond UNi không ạ?
    Em cũng dự định tham gia chương trình giao lưu văn hóa một năm rồi apply vào trường này .
    Cảm ơn chị.
    Một thời khắc nhớ vào thơ. Khắc thương vào gió,khắc chờ vào mây. Em cười vỡ hết thơ ngây. Tình tôi rụng trắng ướt đầy hoàng hôn.

Giang Lam ©

http://www.facebook.com/album.php?pr...&id=1448010327

+ Reply to Thread
Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast